Most NL danas je održao konferenciju za medije na splitskoj Kili, ispred POS-ove zgrade zbog aktualne politike gospodarenja otpadom u Splitu. Upozorio je kako je potrebno uspostaviti ekološko gospodarenje otpadom, a građani to traže od odgovornih ljudi.
U Splitu još uvijek nema sustavnog rješenja za odvojeno prikupljanje otpada, a građanima i tvrtkama nije pojednostavljeno da odvajanjem smanje volumen otpada i utječu na cijenu usluge.
„Sve više korisnika traži odgovore oko formiranja cijena, a nejasnoće nisu otklonjene uopćenim izjavama odgovornih. Da, cijena se može formirati sukladno čl.33. Zakona o održivom gospodarenju otpadom i Odluci o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada i biorazgradivog komunalnog otpada na od 31.01.2018., ali tu su brojna pitanja otvorena.
Recimo, na temelju kojih konkretnih troškova je fiksni dio cijene određen u iznosu od 26,00 kuna, kako je određena jedinična cijena za pražnjenje volumena i kako je pretpostavljena količina otpada koju član domaćinstva proizvede. Odnosno, gdje je u praksi konkretno udovoljeno krovnom načelu: „onečišćavač plaća“? Potrošač mora znati od čega se sastoji ova cijena, vrlo konkretno, a ne načelno, i sa svakom promjenom mora biti upoznat najmanje 30 dana prije primjene. Još sam 26.09.2018. postavio vijećničko pitanje gdje sam tražio da mi se odobri uvid u zahtjev za izdavanje suglasnosti na Cjenik koji je Čistoća dužna podnijeti u smislu čl.19. Uredbe o gospodarenju komunalnim otpadom“, upozorio je Ante Čikotić, čelnik splitskog Mosta nezavisnih lista.
Objasnio je kako je tražio odgovor o datumu kada je objavljen cjenik na mrežnim stranicama tvrtke Čistoća, budući su građanima prvo pristigle Izjave o načinu korištenja javne usluge, a cjenik koji je po zakonu bitan sastojak Ugovora o korištenju javne usluge, još nije bio objavljen na stranicama Čistoće.
Spomenuta Izjava je sadržavala uglavak po kojem su građani ovjerili potpisima da POTVRĐUJU kako su upoznati s uvjetima korištenja javne usluge. Odgovora nema!
Pratio sam gotovo svakodnevno kada će Cjenik biti objavljen i sasvim sam siguran, a imam i dokaz, da do 23.11.2018. isti nije bio objavljen, a u primjeni je od 01.11.2018. Sramotno je i skandalozno na koji način se tretiraju građani Splita. Smatram da potrošač mora znati od čega se sastoji cijena, vrlo konkretno, a ne načelno.“ – ističe Ante Čikotić.
Zaključuje: „Ne samo da je odvojeno prikupljanje i vraćanje u uporabu jedino u skladu s prirodom i ekološkom znanošću, nego je i tehnički izvedivo bez osobitih poteškoća. Naljepnicama ćemo označiti različite vrte otpada na kontejnerima za miješani komunalni otpad, i pozvati građane da tako, u postojećim uvjetima, odvajanjem plastike, stakla, papira, komposta, metala i konzervi i dr., pošalju poruku Gradu Splitu i Čistoći da sustav nije dobar. I da građani hoće odvajati i traže za to priliku.. Otpad je vrijedna sirovina na kojem se mogu otvoriti i zelena radna mjesta. Očito je da u gradu Splitu nedostaje političke volje, ambicije i znanja. Na Karepovcu svaki dan završava 650-700 kubika miješanog otpada.“
Za kraj je pozvao odgovorne da prestanu koristiti varke i lijepe priče o odvajanju i da u praksi omoguće priliku za odvajanje „na kućnom pragu“.