Site icon Glas Dalmacije

Mladi za makroregije: osnovano Vijeće mladih EUSAIR-a

Ako društveni izazovi mladih nadilaze nacionalne granice i slični su u cijeloj jadranskoj i jonskoj regiji, treba ih na toj razini i rješavati, zaključak je prvog sastanka Vijeća mladih Strategije EU za jadransku i jonsku regiju (EUSAIR). Po dvoje mladih do 30 godina iz svake od 10 zemalja članica EUSAIR-a članovi su neovisnog savjetodavnog tijela čiji je zadatak doprinijeti radu stručnjaka svojom svježom perspektivom i znanjem. Surađivat će prvenstveno s koordinatorima pet tematskih stupova Strategije te Upravljačkim odborom, kao i vijećima mladih u drugim strategijama europskih makroregija.

„Mnogi mladi u zemljama jadranske i jonske regije imaju slične probleme i izazove s kojima se svakodnevno suočavaju, poput sve češćeg odlaska vršnjaka u zapadne zemlje zbog posla, izazova s okolišem i slično. Kroz međusobnu suradnju i dijeljenje iskustava, uvjereni smo da ovi ambiciozni mladi ljudi mogu doći do kvalitetnih rješenja. Uostalom, kulturna razmjena u ovoj regiji nije ništa novo. Kako smo vidjeli i na sastanku u Dubrovniku, oni su itekako upoznati sa stanjem u regiji i o njemu nerijetko raspravljaju. Kroz Vijeće mladih EUSAIR-a želimo im pružiti dodatne prilike za suradnju“, rekla je Lidija Pansegrau Hadrović, nacionalna koordinatorica za EUSAIR i Europsku strategiju za dunavsku regiju iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske.

Na osnivačkom sastanku u Dubrovniku mladi su kroz predavanja o europskim fondovima, kohezijskoj politici te strategijama o makroregijama produbili svoje znanje, a koordinatori su predstavili osnove i rad svih pet tematskih stupova EUSAIR-a; plavi rast, povezivanje regije (promet i energetika), kvaliteta okoliša, održivi turizam i socijalna kohezija. Odnedavno osnovani, peti stup, koji se naziva i socijalnim stupom, koordiniraju Hrvatska i Bosna i Hercegovina, dok su za četvrti stup, održivi turizam,  koordinatori Hrvatska i Albanija.

Zatim su u grupama raspravljali o potencijalnim rješenjima izazova i mogućim akcijama u okviru EUSAIR-a, te podijelili uloge i funkcije u Vijeću mladih.

Hrvatski predstavnici u Vijeću mladih su Lara Šare i Antonio Grujevski koji ističu važnost upoznavanja s ključnim temama i načinu rada Vijeća.

„Budući da je Vijeće mladih divna zajednica perspektivnih mladih ljudi, očekujem da ćemo zajedničkim snagama doprinijeti pozitivnim promjenama u našoj makroregiji. Željela bih mladima u Hrvatskoj donijeti svježi dašak nade, tj. pokazati im da se njihov glas može čuti i da se aktivno radi na društveno-gospodarskom razvoju regije u kojoj su odrasli. Možda ih tako uspijem motivirati da ostanu u našoj makroregiji, umjesto da odlaze u inozemstvo. Na kraju, uz znanje koje ću steći kroz EUSAIR, želim jednog dana pokrenuti vlastiti projekt na području zelene ili plave tehnologije“, rekla je Lara Šare, studentica zagrebačkog FER-a.

“Za sudjelovanje u Vijeću mladih motiviralo me što EUSAIR nudi prostor za suradnju i povezivanje mladih s istim ciljevima – očuvanje našeg zajedničkog prostora i unapređenje regija kroz inovativne pristupe. Želim aktivno sudjelovati u informiranju mladih o glavnim ciljevima EUSAIR-a i poticati njihovu uključenost. Vjerujem da ćemo zajedničkim radom graditi bolje prilike za sve nas, povezujući regije i stvarajući održivu budućnost temeljenu na suradnji i inovacijama”, rekao je Antonio Grujevski, magistar arhitekture i projektant.

Na osnivačkom sastanku u Dubrovniku sudjelovali su i predstavnici Europske komisije koja podržava rad Vijeća mladih EUSAIR-a, kao i rad drugih vijeća mladih iz ostale tri strategije EU za makroregije – dunavskoj, alpskoj i baltičkoj.

Strategija EU za jadransku i jonsku regiju uključuje četiri države članice (Hrvatsku, Grčku, Italiju, Sloveniju), pet država kandidatkinja (Albaniju, Srbiju, Crnu Goru, Bosnu i Hercegovinu, Sjevernu Makedoniju) i San Marino.

Exit mobile version