Splitsko reciklažno dvorište Orišac vrijedno 4,6 milijuna kuna uskoro započinje s radom, a u dogledno će vrijeme taj grad dobiti još dva takva dvorišta na Pujankama i u Kopilici, oba vrijedna oko 8,7 milijuna kuna.
U gradu Splitu kažu kako su radovi na izgradnji Reciklažnog dvorišta Orišac završeni nakon što je dobivena pravomoćna uporabna dozvola čime se došlo korak do njegovog stavljanja u funkciju. Reciklažnim dvorištem Orišac, čija je vrijednost 4,6 milijuna kuna, upravljat će gradska tvrtka Čistoća, a po upisu u Očevidnik to će reciklažno dvorište započeti s radom.
Radove na izgradnji Reciklažnog dvorišta Orišac izvodila je tvrtka Kavelj, dok je za stručni nadzor nad radovima bila tvrtka Meritum inženjering. Radovi na izgradnji reciklažnog dvorišta Orišac započelo je početkom lipnja prošle godine, a rok za izvođenje radova je bio četiri mjeseca.
Osim reciklažnog dvorišta na Orišcu u prosincu prošle godine je ishođena pravomoćna Građevinska dozvola za reciklažno dvorište Pujanke vrijedno nešto više od 3,4 milijuna kuna. Treće reciklažno dvorište, ono u Kopilici, dobilo je pravomoćnu građevinsku dozvolu u veljači ove godine. Njegova vrijednost se procjenjuje na više od 5,1 milijuna kuna.
Oba projekta su prijavljena na poziv za dostavu projektnih prijedloga uspostave reciklažnih dvorišta koje je objavilo Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, a u tijeku je i evaluacija projekta od strane Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Nakon evaluacije i potpisanog Ugovora o sufinanciranju, očekuje se sufinanciranje od strane EU u iznosu od 85 posto. Upravo će reciklažno dvorište na Pujankama biti prvo splitsko dvorište kojega će bespovratnim sredstvima koja se mogu dodijeliti u najvećem iznosu od 85 posto ukupnih sredstava projekta financirati EU. Grad na taj način želi pridonijeti povećanju stope odvojenog prikupljanja otpada na gradskom području i smanjiti količinu otpada koje se odlaže na odlagalište.
Reciklažno bi dvorište stanovnicima Splita tako trebalo pružiti temeljnu infrastrukturu za učinkovito odlaganje otpada, a prikupljanjem reciklabilnog otpada potiče se njegova ponovna uporaba i osiguravaju se preduvjeti za stvaranje kružnog gospodarstva kako bi se raspoloživi resursi koristili na pametan i održiv način. U sklopu projekta se odvijaju i edukativno-informativne aktivnosti kako bi se građani upoznali s ulogom reciklažnih dvorišta u cjelovitom sustavu gospodarenja otpadom te s pravilnim odvajanjem otpada u kućanstvima.
Grad Split svim tim aktivnostima radi na ispunjavanju zakonske obveze o uspostavi mreže reciklažnih dvorišta na području grada.
Gradska tvrtka Čistoća osim reciklažnih dvorišta ima i mobilna reciklažna dvorišta i to na sedam mjesta, od onih na Poljudu, Mertojaku, Kocunaru, Lovretu, Sućidru i u Neslanovcu, pa sve do Podstrane. Na tim je mjestima moguće odvojiti staklo, papir, metal, plastiku, obuću, tetrapak, odjeću, baterije, tonere i lijekove.
Reciklažno dvorište je ograđeni prostor koji se nadzire, a namijenjen je odvojenom prikupljanju otpada i privremenom skladištenju manjih količina posebnih vrsta otpada.
Grad pod Marjanom ne može se baš pohvaliti brzinom gradnje reciklažnih dvorišta, a o tome zorno govore i podaci Ministarstva zaštite okoliša i energetike po kojima je taj grad od većih gradova u Hrvatskoj na samom dnu po odvajanju otpada kojeg odvajaju manje od pet posto.
S obzirom da EU želi biti klimatski neutralan kontinent do 2050. godine shodno tome i njegove članice moraju u desetljećima koji su pred njima poduzeti sve u zaštiti okoliša, pa tako i u zbrinjavanju svake vrste otpada, odnosno ulagati u tehnologiju prihvatljivu za okoliš. EU pruža financijsku potporu i tehničku pomoć svima onima na koje će prelazak na zeleno gospodarstvo najviše utjecati.
Novac se nudi, a hrvatski gradovi i mjesta imaju mogućnost iskoristiti svaki euro za bolju budućnost, pa tako i za odvojeno prikupljanje otpada, odnosno izgradnju reciklažnih dvorišta.
(Hina)
Foto: unsplash