Lifestyle

Svjetski savez mladih Hrvatska – Ljetna škola bioetike i ljudskih prava

Program donosi bogat spoj interdisciplinarnih predavanja, praktičnih radionica i treninga komunikacijskih vještina. Teme poput dostojanstva ljudske osobe, prava na život, priziva savjesti u medicini i farmaciji

Autor: Ante Jurić - 08.05.2025

Svjetski savez mladih Hrvatska organizira osmu po redu Ljetnu školu bioetike i ljudskih prava, edukacijski program namijenjen mladima od 18 do 30 godina koji žele produbiti svoje razumijevanje ključnih društvenih i etičkih tema. Škola će se održati od 4. do 10. kolovoza u Šibeniku, a okupit će 40 mladih te velik broj stručnjaka iz različitih područja.

Program donosi bogat spoj interdisciplinarnih predavanja, praktičnih radionica i treninga komunikacijskih vještina. Teme poput dostojanstva ljudske osobe, prava na život, priziva savjesti u medicini i farmaciji, ali i suvremeni izazov kao što su pitanje roda, totalitarne ideologije i rastući problem ovisnosti, bit će obrađeni iz filozofske, pravne i medicinske perspektive te će se nastojati dati odgovor na pitanje kakva je povezanost navedenih tema s pitanjem prepoznavanja vrijednosti svake ljudske osobe. Posebna pažnja posvetit će se razvoju kritičkog mišljenja, sposobnosti javnog nastupa i zagovaračkih vještina.

„Cilj Ljetne škole nije samo prenošenje znanja, već i formacija mlade osobe – u misaonom, emocionalnom, psihološkom, društvenom i duhovnom smislu. Želimo mladima ponuditi prostor u kojem mogu povezati vlastita uvjerenja s argumentima i naučiti ih izražavati i adekvatno argumentirati“, poručuju iz organizacijskog tima.

Doc. dr. sc. Oliver Vasilj, dr. sc. Katarina Krasić, dr. sc. Stjepan Štivić, Bernardica Juretić Rožman, m. sc. psych., Luka Tripalo, mag. pharm., don Ante Bitunjac i Mislav Barišić samo su neki od predavača koji će mladima približiti ove bitne teme.

Predavači dolaze iz različitih znanstvenih i stručnih područja te svojim će znanjem i iskustvom doprinijeti bogatoj i poticajnoj atmosferi škole. Osim edukacije, sudionici će imati priliku za međusobno upoznavanje, stvaranje novih prijateljstava, kao i uživanje u ljepotama grada Šibenika. Stoga će obala Šibenika i ove godine ponovno postati prostor susreta, dijaloga i intelektualne razmjene.

Iskustva polaznika iznimno su pozitivna. Sudionica prošlogodišnje Ljetne škole Mila Fofić opisuje svoje iskustvo: “Ljetna škola bioetike i ljudskih prava donijela mi je neopisivo velik broj uspomena. Doprinijela je znanjem, suvremenim i istinitim informacijama koje su predavači nosili sa sobom. Tada sam shvatila da nije dovoljno vjerovati u istinu, već trebamo znati zašto vjerujemo. Uz to, steći ćete prekrasna prijateljstva, dobro se zabaviti, sudjelovati na sportskim aktivnostima i puno toga drugog.”

Sudionica Josipa Bubalović navodi: “Ljetna škola bioetike i ljudskih prava za mene je bila neplanski, ali vrlo ispunjujući ljetni odmor. Iz Šibenika sam otišla sretna zbog svih predivnih, inspirirajućih mladih ljudi koje sam upoznala i koji su mi danas prijatelji. Također, nadogradila sam svoja znanja koja su mi pomogla da budem još odvažnija u svjedočenju vlastitih vrijednosti u svojoj okolini.”

Prijave su otvorene do 21. 6., a svi zainteresirani mogu ispuniti obrazac na poveznici: https://forms.gle/Ce6ReuthgHfWZ81VA

Ljetna škola bioetike i ljudskih prava koja se održava već osmi put pokazuje da su mladi spremni kritički razmišljati, otvoreno razgovarati i djelovati u skladu s vrijednostima koje čuvaju ljudsko dostojanstvo i kulturu života.Svjetski savez mladih Hrvatska podružnica je međunarodne organizacije World Youth Alliance, udruge koja je posvećena promicanju vrijednosti zaštite ljudskog dostojanstva, promicanju obitelji kao temeljne jedinice društva te cjelovitog razvoja ljudske osobe kroz organizaciju različitih edukacijskih, zagovaračkih i kulturnih aktivnosti i projekata.

Tagovi: bioetika, ljetna škola, ljudska prava, radionice, savez mladih,