Probajte razbiti lavabo čekićem – hoćete li uspjeti iz jednog, dva ili tri udarca?! Daruvarac je, govori se, to pokušao i uspio glavom ljudskog bića! Zadar je odlučio tome stati na kraj!
Danas, grupa Protiv pravosuđa koji štiti nasilnike broji 3000 članova i sprema se nešto zaista veliko; prosvjed protiv Daruvarca, pravosuđa, nasilja, ugnjetavanja i svega naguranog pod tepih ispod jedinog slučaja koji je „isplivao“ na površinu i digao hrvatsku javnost na noge.
U pitanju je miran prosvjed Protiv pravosuđa koje štiti nasilnike.
Sve je krenulo od mladih – na mladima svijet ostaje, kažu.
„Inicijativa za prosvjed je krenula od studenata i studentica Sveučilišta u Zadru, koji/e su htjeli iskazati svoje nezadovoljstvo zakonodavnim i pravnim regulativama Republike Hrvatske.
Ubrzo su nam se javile i žene iz Facebook grupe Mame iz Zadra i krenuli smo u realizaciju prosvjeda. Organizirala se Facebook grupa kako bismo mogli informirati sve koji se žele odazvati na prosvjed.“, s nama je podijelila Marita Katunarić, jedna od glavnih organizatorica prosvjeda.
Sjećate li se Istanbulske konvencije? Onog komadića papira koji je, kao, trebao promijeniti sve?
Kako Marita kaže, „živimo u društvu u kojem se događa normalizacija i sve veća brutalizacija strukturnog nasilja nad ženama. Kada govorimo da je strukturno, mislimo na nasilje koje se odvija u svim strukturama društva, od onoga u obitelji, među prijateljima i poznanicima, do institucionalnog na razini obrazovanja, zakonodavstva i sudstva“.
Podsjećamo, zlostavljanje nužno ne mora uključivati šake – ono može biti udar na emocije, egzistenciju, psihu, a također i fiziku, kao u slučaju Daruvarca.
Slučaj „Daruvarac“ nije izolirani slučaj. U hrvatskoj se sjeni kriju brojni, ponekad i brutalniji slučajevi – ali o njima javnost ne zna. O njima se šuti.
„Prema podacima MUP-a, u posljednjih 5 godina, 90 žena je ubijeno od strane njihovih (bivših) muževa, (bivših) partnera ili drugih bliskih muških osoba.
Nepovjerenje u sustav, osuda od okoline, strah, krivnja, ekonomska ovisnost – sve su to razlozi da mnoge žrtve skrivene od očiju javnosti ne prijavljuju nasilje“, potvrđuje Marita.
Vrijeme je da se tome stane na kraj –da se uputi kritika državnim zakonodavnim i pravnim strukturama i da se stvori pravni okvir koji će ženama pružiti zaštitu i savjetovanje.
Jedan od komentara u Facebook grupi glasi: “Treba paziti da se neka politička opcija ne nametne na prosvjedu. Oni su nas i doveli do ovoga da nasilnici slobodno šeću”.
„Zadar je odlučio – ne samo iskazati solidarnost Loreni, nego i reći NE nasilju nad ženama, NE lošem zakonodavstvu, NE lošim pravnim praksama, NE društvu lišenom humanosti, NE sustavu koji štiti nasilnike! Jučer je bila Lorena, a danas može biti bilo koja od nas.“ M.K.
FOTO: YouTube screenshot